Rüya, hayatımızın bir gerçeği ve bir parçasıdır. Ruhumuza yansıyan acı-tatlı, sevinçli-hüzünlü, müjdeli-korkulu damlaları olan rüya âlemi, çözülmeyi bekleyen sırlarla doludur.

İnsanın tamamen iradesi dışında gelişen rüyalar, yaşadığımız âleme yönelik mesajlar taşır. Ancak hangi rüyanın nasıl bir mesaj ihtiva ettiği bu işin ehli olan kimselerce bilinebilir.

Bazı rüyalar hiçbir mesaj taşımaz. O gün yaşanan olaylar, yapılan sohbetler ve düşünceler o gece rüyamıza girip bizi korkutur veya sevince boğabilir. Belki çoğumuz ciddi bir rüya gördüğümüzü sanıp, o korkunun veya sevincin etkisinde kalırız. Oysa bunlar sıradan rüyalardır.

Kimi rüyalar ise aynen görüldüğü gibi çıkar. hadislere göre bu tür rüyalar için “nübüvvetin 46 parçasından bir parçası” denilmiştir.

Kuran ve Rüya;

Kur’an da rüyaya doğrudan veya dolaylı olarak yer vermiştir. Rüya ile ilgili bazı ayetler ise şunlardır;

Saffat suresi 102. ayeti, “Çocuk kendisiyle birlikte koşup yürüyecek yaşa gelince İbrahim ona, “Yavrum, ben rüyamda seni boğazladığımı gördüm. Düşün bakalım, ne dersin?” dedi. O da, “Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşaallah beni sabredenlerden bulacaksın” dedi.”

Yusuf suresi 4. ve 5. ayetleri ise, “Hani bir vakitler Yusuf, babasına demişti ki: “Babacığım, ben rüyada onbir yıldızla güneşi ve ayı bana secde ederken gördüm.” “(Babası) “Yavrucuğum! “dedi, “rüyanı kardeşlerine anlatma. Sonra sana bir tuzak kurarlar. Çünkü şeytan insanın açıkça düşmanıdır.”

Bu bilgiler ışığında sitemizde bulunan rüya tabirlerini inceleyebilirsiniz…

En Son Eklenen Tabirler